V letno období je v každej kuchyni cítiť množstvo byliniek. Sušené bylinky a vňate sa pridávajú vždy na začiatku varenia. Je dodržiavaná zásada, že do bielej omáčky patrí len svetlé korenie a do hnedej omáčky zase tmavé. Nižšie uvedené druhy byliniek a korenín sú najčastejšie a najobľúbenejšie v tradičnej talianskej kuchyni.

 

 Rozmarín – suší sa a pridáva k baraniemu a teľaciemu mäsu, ku hydine, k rybacím polievkam, pre jedlá z húb a vajec.

 

Bazalka – používa sa k omáčkam, do polievok, šalátov a podobne. Keďže sa používa aj čerstvá, mnoho gazdiniek si bazalku pestuje aj doma v črepníkoch a to aj v zime. Bazalka je najrozšírenejšie korenie v Taliansku.

 

 

Šalvia – používa sa na zvýraznenie chuti pečenej hydiny, teľacieho a baranieho mäsa, paštét a zelenej fazuľky. Najviac sa používa pri príprave úhorov a iných rýb, pri pečení a do marinád.

 

Palina - štipka paliny na pečenom husacom mäse alebo mastnom bravčovom mäse urýchľuje a zlepšuje trávenie.

 

Tymian - dochucuje sa ním zverina, morské ryby a pridáva sa k rajčiakovým jedlám.  Na pizzu môžeme použiť tymian, avšak pravú chuť jej dodajú koreniace zmesi byliniek, v ktorých by nemalo chýbať oregano.

 

Oregano - svojou charakteristickou vôňou dodáva pizzi tú pravú arómu. Poznáme ho aj pod názvom pamajorán.

 

 

Fenikel - je obľúbený pri príprave cestovín, vnútorností, hydiny a rýb.

 

Muškátový oriešok - do špenátu, vareného karfiolu a do zaprážanej hydiny.

 

Mäta – používa sa najmä pri príprave sladkých jedál, avšak hodí sa aj do rozličných šalátov a predovšetkým na prípravu jahňacieho mäsa.

 

Zázvor – taliani tvrdia, že pridaný do bravčovej pečienky z nej spraví lahôdku.

 

 

Petržlenová vňať - Pridávajú ju nielen do polievok, ale aj do duseného mäsa, sypú ju na zemiaky, rizoto a podobne. Pri varení zemiakov k nim pridajú vetvičku petržlenovej vňate pre dobrú chuť.