Či už ide o pečené mäso, rezne, bifteky alebo perkelt, Taliani si chcú predovšetkým vychutnať špecifickú chuť mäsa. Preto sa niekedy omáčky pripravujú a podávajú oddelene. Ako príloha sa potom servíruje zelenina, ale ani ona nesmie potlačiť chuť mäsa. V talianskej kuchyni sa používajú všetky známe druhy mäsa. Či už ide o hovädzie, teľacie, kozie či baranie, nápaditosť prípravy nás vždy prekvapí. Vnútornosti sa v Taliansku spracúvajú oveľa viac než u nás. Talianska gazdinka pozná výborné recepty na prípravu rôznych druhov ragú, mäsových omáčok k predjedlám ale i k hlavnému jedlu. Divinu nájdeme skôr v jedálnom lístku severnejších oblastí krajiny. Pod svahmi Álp si návštevník reštaurácie príde na svoje. Divinu tam pripravujú skutočne znamenite. Pernatá divina je v celom Taliansku veľmi obľúbená.
Ďalšou špecialitou je veľa rôznych druhov salám a šuniek. Každá oblasť a takmer každé mesto má svoje vlastné lahôdky, ktoré sú predovšetkým súčasťou predjedál. Známu milánsku salámu alebo parmskú šunku môžeme občas dostať aj v iných krajinách.
Mortadela je známa talianska saláma a jej pôvod je v meste Bologna. Je to varená saláma, vyrábaná z bravčového mäsa a slaniny. Pripravuje sa však aj z teľacieho alebo hovädzieho mäsa. Jej korenenie je v každej oblasti iné. Pri príprave talianskeho slávnostného jedla by sa však malo siahnuť po pravej mortadele. Dostať ju aj u nás. Existujú rôzne odrody. Najznámejšie sú Fiorucci, Divina, Suprema, Oro, Aurora a Locartelli.
Prosciutto di Parma – parmská šunka – je zrejme najznámejšia talianska šunka a vyrába sa v okolí Parmy. Na jej výrobu sa používa len prvotriedne mäso. Šunka sa mierne nasolí, okorení a potom pri sušení na vzduchu získa svoju neprekonateľnú vôňu. Sušenie v špeciálnych zariadeniach trvá až 15 mesiacov a až potom sa šunka dostáva do predaja. Medzi najznámejšie druhy patria San Daniele, Casalingo a Tirolese.