Servírovanie v talianskych reštauráciách je rovnako dokonalé ako francúzske. V každom kraji alebo meste sú jednotlivé reštaurácie niečím vychýrené.

      V severozápadnej časti Talianska v podhorských oblastiach nachádzame rôzne pokrmy ovplyvnené tvrdým životom horalov. Tieto sa vyznačujú svojou ostrou chuťou s výraznejším obsahom korenia a cesnaku. Zo sladkostí sú obľúbené pečené gaštany poliate karamelom. Ravioly a malé zapekané raviolky so syrom, nazývané agnelotti, sú miestnymi špecialitami. Ďalšou špecialitou je bagna cauda – pikantná omáčka obsahujúca sardely, maslo, olej a cesnak, do ktorej sa namáča varený zeler. Pri jedle je stále ohrievaná na stolnom ohrievači. Financiera di polli je lákavá kombinácia kuracích vnútorností, hríbov, hľuzoviek jemnou mäsovou omáčkou a rajčiakmi. Fontina je syr s vajíčkami pripravovaný ako rezeň.

      V južnom Taliansku sú po stáročia častým denným pokrmom cestoviny. Napriek veľkému výberu cestovín v predajniach si ich gazdinky zväčša pripravujú doma. V severnom Taliansku je zase najčastejšie denným pokrmom ryža. Najčastejšie sa podáva ako hlavné jedlo a nie ako príloha. Pre mnohé pokrmy sa ryža dusí vo víne a vývaru, potom sa zmieša so šunkou, hráškom, kuracím mäsom, pečeňou alebo mäkkýšmi.

      Provincia Lombarda je tiež známa svojou lahôdkovou kuchyňou a korenenými jedlami. Vo väčšej miere sa používa ryža, saláma, hovädzie mäso a čerstvé syry. Odtiaľto pochádza aj známa kotleta a slávne rizoto na milánsky spôsob.

      V benátskej oblasti sa používa viac cibule, ovocia, zeleniny a pikantných omáčok. V oblasti Udine je známa údená šunka v popole, ktorá býva často súčasť rôznych nárezov.

      Emiliánska oblasť oplýva veľkou hojnosťou zeleniny a ovocia. Rajčiaky, hrozno a rôzna zelenina sa pestuje vo veľkom množstve. Kuchyňa tejto oblasti okolia Bologne je síce ťažká, ale za to veľmi chutná a zdravá. Je to strediskom špecialít údenárstva Talianska. Kuchyňa z tejto oblasti je považovaná za kuchyňu pre pravých chlapov. Je dosť mastná a známa je predovšetkým mortadelou alebo parmezánom.

      V strede Talianska v toskánskej oblasti sa pripravujú chutné, lákavé a väčšinou náročné pokrmy. Pri ich príprave sa používa veľa oleja, všetky druhy mäsa, víno a množstvo cesnaku. Taktiež aj kuracina na mnoho spôsobov.. Jednou z mnohých špecialít je Arista alla Florentina – bravčový pečený chrbát s cesnakom a rozmarínom, pečený v rúre. Podlieva sa vodou. Ďalšou zvláštnosťou je biftek na florentínsky spôsob, ku ktorému sa výborne hodí víno Chianti.

      V rímskej oblasti si kuchyňa hlavného mesta vyslúžila slávu. Turistický ruch sa prejavil aj tu. Ovplyvnili ho totiž kuchyne svetových miest. Starorímska kuchyňa vyniká svojimi ostrými omáčkami a pikantným ragú. Zvláštnosťou je abbacchio – jahňatá živené len mliekom, pečené na otvorenom ohni a dochutené omáčkou z oleja, rozmarínu, octu, cesnaku a sardel. Mäso ošípaných tu má zvláštnu chuť, pretože sa chovajú v horách a kŕmia sa žaluďmi.

      Abruzská oblasť je krajom vynikajúcej zeleniny a zemiakov, hovädzieho dobytka, výborných syrov a sladkostí. Mortadella di Campotosto sa podobá boloňskej mortadelle, je však pikantnejšia, suchšia s väčším obsahom cesnaku a korenia.

      Južná oblasť Talianska, nazývaná Campania, je krajom špagiet a makarónov. Vysmážané pokrmy tu takisto dostanete v širokom výbere. Najobľúbenejší pokrm je fritto misto. Sú to kúsky rýb, tvrdší syr, karfiol, pečeň, zemiaky, karfiol a teľací mozoček.

      Oblasť Basilicata je známa svojimi zeleninovými polievkami a silno údenými špecialitami, naloženými v oleji.

      Celkom na juhu krajiny je kalábrijská oblasť, ktorá môže návštevníkom ponúknuť najmä makaróny so syrom Ricotta, údeniny a pstruhovité ryby. Trotte arristite je pstruh pečený na drevenom uhlí, ktorý sa podáva sa s olejom, citrónom alebo s majonézou.

      Na sever od Ríma sa rozprestiera oblasť bohatá na gaštanové háje. Pochúťky z pečených gaštanov sú známe po celom svete. Marrone, ako im Taliani hovoria sa používajú pri príprave polievok, plniek a zmrzlín. Známa je gaštanová polievka, gaštanová kaša s olivami, kurča plnené gaštanovou plnkou alebo vychýrená a známa pochúťka bažant s gaštanovou plnkou na hľuzovkách s červeným vínom škoricovej chuti menom Barolo.

      Talianska gastronómia nevyniká múčnikmi. Používa sa väčšinou maslové cesto, ktoré sa upravuje v podobe závinu plneného krémom, šľahanou smotanou a zaváraninami. Turridu je čajové pečivo z múky, vajec a mandlí, obaľované v cukre.  Amarelli di Modena je pečivo pripravované z múky, horkých a sladkých mandlí.

      Taliani sú odborníkmi na prípravu rôznych zmrzlín (gelatti), podávaných po obede i po večeri. Niektoré druhy sú zdobené šľahačkou s kompótovým ovocím. Do iných sa zase primiešavajú oriešky, mandle, hrozienka alebo kandizované ovocie. Cassate je čokoládová zmrzlina plnená krémom a mandľami. Zmrzlina sa podáva s ovocím a jemným krémom.

      V Taliansku sú obľúbené samotné žĺtky. Podávajú sa s citrónovou šťavou v malých alpakových mušliach. Takmer v každej dobrej talianskej reštaurácii si môžete predkrm vybrať zo servírovacieho vozíka, ktorý ho až k vám prinesie čašník. Pripravujú sa výborné vývary so zeleninovými závarkami a strúhaným syrom. K bežnej výbave stola patrí malá nádobka s viečkom a lyžičkou, ktorá ukrýva nastrúhaný parmezán. Ten sa používa ako dochucovací doplnok k rôznym jedlám. Medzi najobľúbenejšie hlavné jedlá patria bifteky, veľké roštenky, teľacie a bravčové mäso a kotlety. Najobľúbenejšia tepelná príprava je pečenie na rošte. Vyhľadávané sú takto pripravované ryby a tmavé mäso. V rošte sa kúri tvrdým dubovým alebo bukovým drevom. Množstvo reštaurácii majú vo svojom interiéri veľké chrómové elektrické ražne. Avšak potraviny sa v nich upravujú na drevenom uhlí.

      K mäsu sa najčastejšie podáva zelenina, dusená, či varená, prípadne z nich pripravený šalát. Cestoviny sa ako príloha nepodávajú, obyčajne sa jedia ako samostatný chod. Zemiaky sa jedia len v malom množstve. Obed sa končí ovocím, ktoré sa kladie na stôl v ozdobnom košíku.