Taliani vedia skvele využívať dary mora – ryby, ustrice, mušle, raky, kraby, homáre či langusty. Keď sa pozrieme na mapu Talianska, zistíme, že Taliansko zo všetkých strán, okrem severu, obklopuje more. Čo sa samozrejme ukáže aj na jedálnom lístku. Prímorské oblasti ako aj vnútrozemské oplývajú množstvom skvelých receptov na prípravu rýb ale aj morských živočíchov. Ryby sú jednou z hlavných súčastí jedálneho lístka. Podávajú sa len ľahko korenené, v jemných omáčkach, grilované, vyprážané, pečené alebo len varené. Menšie ryby, najmä ančovičky a sardinky, opekajú sa len krátko v rozpálenom tuku, potom sa pokvapkajú citrónovou šťavou a podávajú.

V Taliansku sú obľúbené malé červené mreny, lebo majú veľmi jemné mäso. Najčastejšie sa pripravujú nevypitvané, len okorenené, obalené múkou a opečené v rozpálenom tuku. Môžeme ich bez obáv konzumovať, pretože majú len veľmi malé a skoro prázdne črevá a žiadnu žlč. Ďalšie z obľúbených druhov sú Morské lipne a Mečovce. Mečovec je až 5 metrov dlhá ryba a patrí do skupiny makrel. Výborne sa hodí na varenie. Mimoriadne sa cení najmä z mladších kusov, ktoré je veľmi jemné. Taliani ho podávajú s ľahkými omáčkami, aby si plne zachovalo svoju arómu.

      Na talianskych jedálnych lístkoch sa často krát objaví ryba inde neznáma. Napríklad ryba adeno sa vyskytuje len na jedinom mieste na svete, ktorým je talianska rieka Po. Telom sa podobá na jesetera, len je menšia. Jej mäso je chutné, jemné a má príjemnú bielu farbu. Alebo brazino je malá chutná rybka, žujúca len v Adriatickom mori. Menšie rybky sa podávajú celé, alebo pomúčené a opečené na oleji. Väčšie ryby sa vyčistia, osolia, natrú olejom a pečú na rošte. K rybám sa vždy podáva citrón, šalát, omáčky pripravené z oleja, citrónovej šťavy, horčice, nadrobno pokrájanej cibule a kaparov. V oblasti Apulia sa pripravuje pokrm capitone. Je to pečený úhor, ktorý sa pred pečením marinuje v octe, cesnaku a korení. V umbrijskej oblasti sa ryby pečú alebo varia v aromatickom korení. Potom sa podávajú s citrónom.